Kurs korony szwedzkiej (SEK)


Wymień korona szwedzka online

Kurs kupna

Kurs sprzedaży

0.38315 PLN 0.39115 PLN 
Sprzedaj SEKKup SEK

Wykres kursu SEK

Archiwalne kursy korony szwedzkiej wg. NBPKorona Szwedzka (SEK) to oficjalna waluta Szwecji. Jest dziewiątą najważniejszą walutą świata. Nie stanowi rezerwowej waluty światowej. Co ciekawe, Szwecja jest jednym z krajów członkowskich, który nie wprowadził waluty Euro, pomimo ciążącego na nim takiego obowiązku.

Gospodarka oparta jest przede wszystkim na wydobyciu rudy żelaza. Szwecja jest jednym z głównych eksporterów stali na świecie. Dzięki temu rozwinęła się w przemyśle hutniczym, maszynowym, elektrotechnicznym i w produkcji broni. Gospodarka jest w dużym stopniu uniezależniona od zewnętrznych czynników. Kurs SEK zależy od polityki monetarnej szwedzkiego banku, kondycji szwedzkiej gospodarki oraz warunków handlowych z innymi krajami, przede wszystkim z Norwegią, krajami europejskimi oraz Stanami Zjednoczonymi.

Ciekawostki:

  • Szwedzki Bank Centralny Riksbank jest najstarszą na świecie instytucją tego typu, pełniącą funkcję banku centralnego. Jest także wyłącznym sponsorem nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Warto dodać, że laureatem tego wyróżnienia został między innymi naukowiec polskiego pochodzenia - Leonid Hurwicz za wkład w badania teorii rynków.
  • W XVII stuleciu Szwedzi wykonywali monety z miedzi. Wartość kruszcu użytego do produkcji monety musiała się równać jej nominałowi, dlatego też pieniądze były duże i ciężkie. Największa moneta ważyła niemal 20 kilogramów i można było za nią kupić jedną krowę.
  • Stockholms Banco był pierwszym europejskim bankiem, który drukował banknoty. Było to w 1661r. Niestety emitowane przez niego noty bankowe nie miały pokrycia. Bank upadł, a dla bankiera, Johana Palmstrucha wyznaczono karą śmierci. Ostatecznie został ułaskawiony, a na bazie jego banku powstał, działający do dzisiaj Riksbank. Jednak dla przestrogi, do połowy XVIII wieku na banknotach emitowanych w Szwecji widniało ostrzeżenie przed karą śmierci dla fałszerzy.

W naszym kantorze Konik-Online.pl sprawdzisz zawsze aktualny kurs korony szwedzkiej (SEK).