Kurs franka szwajcarskiego (CHF)


Wymień frank szwajcarski online

Kurs kupna

Kurs sprzedaży

4.4758 PLN 4.4958 PLN 
Sprzedaj CHFKup CHF

Wykres kursu CHF

Archiwalne kursy franka szwajcarskiego wg. NBPFrank Szwajcarski (CHF) to oficjalna waluta Szwajcarii i Liechtensteinu. Jest to 7 najważniejsza waluta świata oraz 8 pod względem światowych rezerw.

To stabilna waluta ze względu na to, że Szwajcaria jest postrzegana jako kraj o najlepszym poziomie usług finansowych, bankowości oraz stabilnej gospodarce monetarnej. Co ciekawe, nawet dwie wojny światowe nie miały większego wpływu na wartość tej waluty, a inwestorzy z całego świata darzą zaufaniem tutejsze banki.

Frank jest silnie uzależniony od siły nabywczej euro i kondycji krajów strefy euro, do których dokonywana jest większość szwajcarskiego eksportu. Dodatkowo, kurs franka zależy głównie od sytuacji gospodarczej samej Szwajcarii i nie zależy bezpośrednio od cen surowców naturalnych.

Polityką monetarną oraz emisją tego pieniądza zajmuje się Szwajcarski Bank Narodowy. Na jego decyzje duży wpływ ma polityka Europejskiego Banku Centralnego. Mimo tego w styczniu 2015 roku doszło do tak zwanego "czarengo czwartku". Przyniósł on drastyczny wzrost kurs franka szwajcarskiego. Nagła zmiana kursów wymiany została wywołana przez decyzję SBN, który ogłosił porzucenie polityki obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka szwajcarskiego. W Polsce kurs franka poszybował w górę o blisko dwa złote w ciągu jednego dnia, a konsekwencje są mocno odczuwalne dla blisko 500 tys. kredytobiorców, którzy mają zaciągnięty kredyt mieszkaniowy w tej walucie.

Ciekawostki:

  • Jeden frank szwajcarski dzieli się na 100 jednostek. Po niemiecku określa się je jako „rappen”, po francusku „centime”, po włosku „centesimo”, a po romańsku „rap”.
  • Banknoty są wyjątkowe i unikatowe, ponieważ drukowane są w orientacji pionowej, a nie poziomej, jak w przypadku pozostałych walut świata. Znajdują się na nich napisy we wszystkich czterech językach urzędowych obowiązujących w Szwajcarii: niemieckim, retoromańskim, francuskim oraz włoskim. Monety są neutralne i nie ma na nich napisów w żadnym z wymienionych wyżej języków.
  • CHF został uznany za najpiękniejszą walutę świata.
  • Siódma seria banknotów franka szwajcarskiego, została wyprodukowana jako "rezerwowa" i miała być wprowadzona gdyby okazało się, że szósta seria jest zagrożona fałszerstwami. O jej istnieniu powiedziano dopiero w momencie wprowadzania serii ósmej. Jest to najrzadziej podrabiany pieniądz na świecie.

W naszym kantorze Konik-Online.pl sprawdzisz zawsze aktualny kurs franka szwajcarskiego (CHF).