Kurs korony czeskiej (CZK)


Wymień korona czeska online

Kurs kupna

Kurs sprzedaży

0.1726 PLN 0.1786 PLN 
Sprzedaj CZKKup CZK

Wykres kursu CZK

Archiwalne kursy korony czeskiej wg. NBPKorona Czeska (CZK) to oficjalna waluta Czech. Została formalnie wprowadzona w 1993 roku, choć początkowo, po rozpadzie Czechosłowacji, obowiązywała unia monetarna i wspólna korona czechosłowacka. Wycofano ją jednak ze względów gospodarczych. Korona czeska jest jedną z najmłodszych walut europejskich. Na rynku walutowym nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Słabnącą siłę nabywczą tej waluty poza granicami kraju można doszukiwać się w stosunku Czechów do EURO (80% Czechów nie chce zrezygnować z korony). Korona czeska dzieliła się na 100 halerzy. Aktualnie dostępne nominały czeskiej korony to: 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000.

Ciekawostki:

  • Fizycznie w Czechach nie istnieje odpowiednik polskich groszy, a ceny możemy zobaczyć jedynie w „zaokrąglonej“ wersji.
  • Na awersie współczesnych monet widnieje czeski lew herbowy, taki sam jak w godle państwa. Rewers każdej z nich nawiązuje zaś do historii. grafiki przedstawiają m.in. Most Karola w Pradze, katedrę w Brnie czy zamek królewski na Hradczanach.
  • Banknoty przedstawiają wizerunki postaci ważnych w historii tego kraju, np. śpiewaczka Ema Destinnová, pisarka Božena Němcová, król Karol IV, prezydent Tomáš Masaryk.

W naszym kantorze Konik-Online.pl sprawdzisz zawsze aktualny kurs korony czeskiej(CZK). Pamiętaj, że zakładając bezpłatne konto jeszcze dziś, zyskujesz rabat w wysokości 10% na 90 dni* niezależnie od ilości wymian i kwoty.